AUDIODESKRYPCJA W WILLI ATMA W ZAKOPANEM

P1010113Od października do grudnia 2015 roku pracowaliśmy nad redakcją i nagraniem tekstów audiodeskrypcji do wybranych obiektów w Willi Atma w Zakopanem. Nad tekstami pracowaliśmy w dość sporym zespole złożonym z  przedstawicieli Fundacji oraz pracowników muzeum. Przy projekcie udzielały się: Regina Mynarska – koordynator i redaktor tekstów, dr Anna Jankowska – konsultant naukowy, Kamila Albin – konsultant merytoryczny oraz Agnieszka Gąsienica-Giewont – kierownik Willi Atma i Anna Walczyk – koordynator ze strony Muzeum Narodowego w Krakowie.

Willa Atma w Zakopanem to muzeum biograficzne. Niewielki obiekt jest niezwykle wyjątkowy – jako jedyne takie miejsce poświęcone Karolowi Szymanowskiemu. Wybrane obiekty opisują zarówno przedmioty codziennego użytku stanowiące nieliczne zachowane pamiątki po kompozytorze, jak i cenne dzieła sztuki: portret autorstwa Witkacego, projekt kostiumu do baletu Harnasie. Istotne jest również, że powstał opis samego budynku willi jako przykładu stylu zakopiańskiego.

W samych opisach stosowana jest zasada projektowania uniwersalnego. Oznacza to przede wszystkim, że są atrakcyjne i zrozumiałe zarówno dla osób z dysfunkcją wzroku, jak i dla osób pełnosprawnych wzrokowo. Dzięki temu umożliwiamy zwiedzanie integracyjne. Opisy są zaplanowane tak, aby czas odczytania nie był dłuższy niż 3 minuty. Poza informacjami wizualnymi zawierają też informacje dotyczące czasu powstania, techniki wykonania, a także ciekawostki historyczne lub biograficzne. Dzięki takiemu założeniu teksty są też funkcjonalne dla osób pełnosprawnych sensorycznie. Tekst zostały nagrane przez  Huberta Chłopickiego.

Posłuchaj audiodeskrypcji “Willa Atma – wygląd zewnętrzny”!

P1010152 (1)

 

LISTA OBIEKTÓW W WILLI ATMA

  1. Willa Atma – wygląd zewnętrzny
  2. Portrety Witkacego – zestaw, dokładnie opisany jeden z nich
  3. Jedna z szaf z pamiątkami – szafa z frakiem
  4. Projekt kostiumu do „Harnasi” – wybrany – z czerwonymi parzenicami
  5. Gabinet – opis wnętrza
  6. Pianino
  7. Fotele zamówione przez Szymanowskiego

logo okolice MNK_tarcza_biala_01MKiDN nck