WARSZTATY DLA DZIECI W DOMU MEHOFFERA

image005W trakcie warsztatów uczestnicy zwiedzili prawie cały Dom Józefa Mehoffera – ze szczególnym uwzględnieniem salonu, jadalni, klatki schodowej, pracowni/sypialni artysty. Wykorzystano nagrania audiodeskrypcji – zwłaszcza obrazu „Autoportret „oraz „Na letnim mieszkaniu. Portret żony.” Prowadząca – Katarzyna Szczygieł – opisała także kopię witrażu „Życie Marii.” Szczególne znaczenie miało wzbogacenie opowieści o życiu i twórczości Mehoffera elementami poznawanymi dotykowo.

image028W jadalni była to możliwość dotknięcia zabytkowego stołu, zachowanego z oryginalnego wyposażenia należącego do artysty. Poza tym prowadząca przygotowała takie rekwizyty, jak srebrne i porcelanowe naczynia, które dzieci mogły rozpoznawać i odegrać scenkę „goście przy stole na herbacie u malarza”, co wzbudziło ich żywe reakcje. W klatce schodowej dotykały elementu dekoracyjnego w postaci szyszki pinii.

image024Poznanie obrazu „Na letnim mieszkaniu. Portret żony.” Zostało wzbogacone o wrażenia sensualne związane z przygotowanymi rekwizytami – gałązką sosny, bluzką z koronkami i przede wszystkim strusimi piórami – takimi, jakimi ozdobiony jest kapelusz portretowanej kobiety. Tego typu poszerzenie poznawania sztuki malarskiej przez osoby z dysfunkcją wzroku przynosi bardzo dobre efekty – audiodeskrypcja połączona z bodźcami dotykowymi pogłębia zrozumienie oraz wprowadza silne emocje. Często też okazuje się , że zaproponowane rekwizyty wnoszą znaczną wartość poznawczą – jest to nie raz pierwszy kontakt osoby niewidomej z danym przedmiotem.

image049 W 2 części warsztatów zaproponowano działania plastyczne, dostosowane do potrzeb os z dysfunkcją wzroku. Dzieci wysłuchały informacji o kocie Mehoffera – Czarciku, który był ulubieńcem artysty, a często też pozował do jego prac. Dzieci otrzymały kartony wycięte w kształt sylwetki kota. Następnie tworzyły barwną kompozycję, owijając szablon przygotowanymi kolorowymi włóczkami.

Przy pomocy opiekunów oraz edukatorów Muzeum, z dużym zaangażowaniem i cierpliwością image062tworzyły swoje dzieła w małych zespołach. Zapoznały się też z technikami ważnymi dla twórczości Mehoffera – witrażem i malarstwem olejnym. Do dotykania dostępne były poszczególne szybki witrażu i szyny ołowiane oraz różne rodzaje pędzli, farby, płótno, blejtram, palety malarskie – jako przykłady narzędzi artysty.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć więcej zdjęć…

Okolice MNK Loga