WARSZTATY W DOMU JANA MATEJKI DLA DZIECI

image012W ramach spotkania dzieci zwiedziły cały Dom Jana Matejki. Prowadząca przedstawiła w trakcie zwiedzania sylwetkę i twórczość artysty, jego znaczenie dla kultury polskiej, stosownie do wieku uczestników. Na wstępie uczestnicy zapoznali się z wyglądem artysty na podstawie tablicy znajdującej się przy bramie wejściowej do muzeum. Zawiera ona płaskorzeźbę z portretem malarza, kształtem palety i pędzli, oraz informacje biograficzne zapisane alfabetem Braille’a.

Uczestnicy poznali także salon z całym wyposażeniem i historią o wizycie cesarza Franciszka image008Józefa, który odwiedził artystę 2 września 1880 roku. Bardzo ważnym elementem spotkania było także zupełnie wyjątkowe udostępnienie przez kierownika oddziału zbioru medali z wizerunkami królów Polski wykonanymi na podstawie słynnych rysunków Matejki. Na co dzień w ogóle nie są one prezentowane zwiedzającym. Na tych warsztatach zostały jednak nie tylko pokazane, ale także udostępnione do poznania dotykowego.

image015Dzieci zainteresował też obiekt znajdujący się w gablocie z pamiątkami po Matejce – jedno z jego świadectw gimnazjalnych. Ważnym etapem warsztatów była też wizyta w pomieszczeniu na III piętrze – w pracowni artysty, zaprojektowanej przez niego samego, z wykorzystaniem audiodeskrypcji „Sprzęty na podeście pracowni”. Tutaj też prowadząca opowiedziała o technice olejnej, prezentując takie akcesoria, jak płótno, blejtram, paleta, pędzel, farba, sztaluga, paleta, a także terpentyna, olej lniany – które dzieci badały też za pomocą zmysłu powonienia.

W nawiązaniu do zbioru rekwizytów historycznych, gromadzonych przez Matejkę i częściowo image011prezentowanych w muzeum, dzieci miały okazję zapoznać się z kopiami tego typu eksponatów. Duże wrażenie zrobiła możliwość przymierzenia metalowego kołpaka z kolczatką osłaniającą szyję i ramiona. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci dla Matejki – Stańczyku – została wzbogacona o prezentację peleryny z kapturem i dzwoneczkami – uszytej na wzór tej malowanej przez Mistrza.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć więcej zdjęć…

Okolice MNK Loga