Zdjęcia Edwarda Hartwiga z audiodeskrypcją

Avatar użytkownika Aleksandra Głowacka

Autor wpisu - Aleksandra Głowacka

Czas potrzebny na przeczytanie artykułu - 1 min

Łazienki Królewskie w Warszawie. Widok z brzegu na schody tarasowe. W stawie pływają łabędzie. Pierwszy plan przesłaniają gałęzie drzewa. W tle widać rzeźbę.

Serdecznie polecamy Waszej uwadze kolekcję fotografii Edwarda Hartwiga z Muzeum Warszawy, do której mieliśmy przyjemność stworzyć audiodeskrypcję. Na stronie internetowej Muzeum znajdziecie przeróżne zdjęcia tego artysty dokumentujące powojenną Warszawę. Malownicze nokturny, geometryczne kompozycje, czy miejskie pejzaże – wszystko to czeka na was w udostępnionej kolekcji Muzeum Warszawy.

Wnętrze kawiarni Zodiak. Na pierwszym planie fragment kręconych schodów. Za szybą w tle widać taras kawiarni z parasolami.

Edward Hartwig to jeden z jeden z najbardziej rozpoznawanych na świecie polskich fotografików. Przez krytyków uznawany za artystę wszechstronnego. W swoich pracach łączy fotografię i grafikę oraz przeróżne techniki artystycznej ekspresji. W spektrum jego zainteresowań znajdowały się pejzaże, portrety, fotografia teatralna, architektura, czy szczegół. Na początku kariery tworzył głównie pejzaże, w których przewijał się charakterystyczny motyw mgły. Po wojnie zainteresował się grafiką i w jego dziełach dostrzec można łączenie elementów graficznych z fotografią realistyczną. Od lat 70. pociągały go eksperymenty z kolorem, kontynuowane w latach 90. Pod koniec życia (zm. 2003) w jego twórczości pojawiła się fotografia abstrakcyjna.

Link do zbiorów opatrzonych audiodeskrypcją: https://kolekcje.muzeumwarszawy.pl/pl/?collections=Fotografia%20&q=Hartwig

 

Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie.